نگین زعفران

زعفران – طلای سرخ ایران

زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان بومی ایران است که دارای رنگ دهی طلایی و عطر و مزه دل انگیزی نیز می باشد. زعفران اصیل ایران سال هاست که به خوش طعمی و عطردل انگیز و رنگ طلایی و سرخ خود، در بین جهانیان مشهور است.

با نگاهی به تاریخچه زعفران در می یابیم که ایران اولین دارنده زعفران و تنها صادرکننده این طلا سرخ ( زعفران ) در دنیا بوده است که ملت ها از ادوار دور با زعفران ایران آشنا بوده و بازرگانان ایرانی در دوران باستان اولین کسانی بودند که زعفران اصیل خود را به امپراطوریهای بزرگ چین ، یونان و رم  فرستادند و مردمان این امپراطوری های کهن را با خواص اعجاب انگیز زعفران اصل ایران آشنا نمودند به گونه ای که با گذشت صدها قرن همچنان این کشورها از عمده خریدارن زعفران ایرانی می باشند.

زعفران- خراسان زادگاه زعفران :

 

اگر بخواهیم از کاشت زعفران، این گیاه ارزشمند سخن بگوییم بی شک اولین منطقه ای که در ذهن تدائی می شود ، استان خراسان است.خراسان در زمینه کشت زعفران در ایران همواره پیشگام بوده است. در خراسان ماه های اردیبهشت و خرداد مناسب ترین ماه ها برای کاشت زعفران و ماه های مهر و آبان به نوعی میتوان گفت فصل برداشت زعفران در خراسان است. البته زمان برداشت زعفران در کیفت و مرغوبیت محصول بسیار پر اهمیت است.

طبق آمار از حدود 330 تن زعفران تولیدی در جهان به صورت سالیانه، حدود 290 تن آن مربوط به خراسان بوده.گرچه در چند سال اخیر شرکت های دانش بنیان خراسان در کشور های مختلف برای افزایش سهم بیشتری از بازار جهانی در زمینه زعفران اصیل خراسان به فعالیت هایی پرداخته اند.

 

زعفران – نگین خراسان:

 

زعفران، این گیاه افسانه ای با خاصیت باورنکردنی برای سلامتی، هزاران سال است که ریشه در خاک ایران زمین دارد

از جمله خواص زعفران می توان به …

 • افزایش ایمنی بدن
 • افزایش گردش خون
 • محافظت از سلامت قلب
 • کنترل دیابت
 • کاهش اضطراب
 • تقویت قدرت استخوان
 • ضد افسردگی
 • کاهش اختلالات معده

و هزاران خاصیت شگفت انگیز دیگر زعفران این طلا سرخ حتی در زمینه های مصرف غیر خوراکی از جمله صنایع عطر و اسانس ، بهداشتی- دارویی و … استفاده می شود.

زعفران از نظر نوع به طور کل به 6 دسته زیر تقسیم بندی می شوند :

 1. نگین سوپر
 2. نگین
 3. سرگل
 4. پوشال
 5. دختر پیچ
 6. سفیدی ( ریشه / خامه )

در این میان از بهترین و خاص ترین زعفران های موجود، می توان زعفران نگین سوپر خراسان را معرفی کردکه به دلیل داشتن رشته های درشت و ضخیم، زعفران نگین ، از طعم دهندگی اعجاب انگیز، پخش بو زیاد ، رنگ دهی فراوان و قابل قبولی برخوردار است و این باعث شده زعفران نگین خراسان به عنوان بالاترین کیفیت زعفران شناخته شود. حتی این زعفران ( زعفران نگین سوپر ) به دلیل ویژگی های خاص دسته نگین یکی از محبوب ترین محصولات صادراتی از خراسان به سراسر دنیاست.

 

 

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *